evde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanlarıevde ek iş ilanları

Varlık Yönetimi Şirketi Nedir? Borcu Ödemezsem Ne Olur? 2021

Varlık Yönetimi Şirketi Nedir? Borcu Ödemezsem Ne Olur?

 

‘’ Bankalardan icralık olduktan sonra banka sizi avukata vermektedir. Bu avukatta 2 yıl içersin de sizden borcunu alamazsa borcunuzu Varlık yönetimi şirketlerine satmaktadır. İşte sıkça karşılaştığımız Varlık kelimesinin ne olduğunu ve buraya düşen borçların ödenmediği durumlarda ne oluru yazımızda sizinle paylaştık ‘’

Gülay Hanım

Ülkemizde hizmet veren bir çok banka borçlarını Varlık yönetimi şirketlerine devrederek sizin asıl alacaklınızı bu şirketler yapmıştır. 2 milyonun üzerinde kişinin bankalara borcu olduğu ve bu kadar kişinin Varlık şirketlerine devir oldukları söylenmektedir. Peki bu kadar kişi ne kadar borç devretti diye soracak olursanız dudak uçuklatan bir rakamla karşılaşmaktayız. Yaklaşık 30 milyar Türk lirası bankalardan Varlık şirketlerine devir olmuştur. Sizde bu yazıyı okuyorsanız bu kişiler arasında olmanız yüksek muhtemeldir. Eğer sizde bu varlık şirketlerinin kim olduğunu merak ediyor ve Varlık yönetimi şirketlerindeki borcu ödemezseniz ne olacağını merak ediyorsanız yazımızı okuyabilir ve bu sistem hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Varlık Yönetimi Şirketi Nedir

Varlık Yönetimi Şirketi Nedir?

Varlık şirketleri bankaların borçlarını ödemeyen müşterilerin borçlarını satın alarak tekrardan taksitlendirme fırsatı sunan bir yasal şirkettir. Ülkemizde 12 tane varlık şirketi bulunmaktadır. Bunlar Sırasıyla şu şekildedir.

 • Birleşim Varlık Yönetimi A.Ş
 • Destek Varlık Yönetimi A.Ş
 • Efes Varlık Yönetimi A.Ş
 • Final Varlık Yönetim A.Ş
 • Güven Varlık Yönetim A.Ş
 • Hayat Varlık Yönetim A.Ş
 • İstanbul Varlık Yönetim A.Ş
 • Hedef Varlık Yönetim A.Ş
 • Mega Varlık Yönetim A.Ş
 • Sümer Varlık Yönetim A.Ş
 • Vera Varlık Yönetim A.Ş
 • Yunus Varlık Yönetim A.Ş

Bankalardan kredi aldığınızda ve ya kredi kartı kullandığınızda 90 gün ödeme yapmadığınız taktirde banka tarafından dosyanız idari bölüme tahsil edilir. Bundan sonra artık sicili bozuk bir müşteri ve avukatlık olmuş bir tüketici olacaksınız. Avukatlar eğer borcu 2 yıl içersin de tahsil etmezlerse yukarda saydığımız anlaşmalı oldukları varlık şirketlerinden bir tanesine borcu satarak borçtan kurtulmaktadırlar. Yani o süreçten sonra artık sizin muhatabınız banka değil varlık şirketleri olmaktadır.

Varlık Yönetimi Şirketinde Ödenmeyen Borç Ne Olur?

Varlık şirketleri son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz şirketlerdir. Banka borcu olanlar eğer borçlarını avukata ödemezse bu sefer devreye varlık şirketleri girmektedir. Burada avantajlı olup borcunuzu kapatabilirsiniz. Çünkü Varlık şirketleri bu dosyaları sizin borcunuz üzerinden almamaktadır. Bu şirketler çok cüzi rakamlara bu dosyaları aldıkları için size çok özel avantaj ve fırsatlar sunmaktadır. Ayrıca ödeme gücünüze göre 36 ay kadar tekrardan vade yaparak eski borcunuzu ödeme kolaylığı da sağlamaktadırlar. Eğer sizi bir gün banka borcunuz için bir Varlık şirketi arar ve ya mesaj atarsa bankanıza danışın ve doğruluğunu tespit edin. İnternet üzerinden de şirketi arayabilir ve borcunuz orada mı sorabilirsiniz.

Bu Şirketler Faizleri Siler mi?

Varlık yönetimi şirketleri sizin borçlarınızı çok düşük miktarlarda aldıkları için ve tek işleri bu borçları size ödetmek oldukları için aldıkları paranın üzerinde çok az faiz koyarak borçları ödemenizi istemektedirler. Siz borcunuzu ödemek isterseniz ve peşin ödeme yaparsanız çok iyi pazarlık yapabilirsiniz. Bu sebeple Varlık şirketleri faiz silebilir ve taksitlerde yardımcı olabilmektedirler. Yalnız tabi ki bu durum borçlu olduğunuz Varlık şirketine göre değişmektedir. Eğer varlık şirketi politikasında bu durum söz konusuysa size yardımcı olacaklardır. Ayrıca böyle bir indirim yapma zorunlulukları da yoktur.

Varlık Şirketlerinde Zaman Aşımı Var mıdır?

Varlık yönetim şirketlerinde borç zaman aşımı 20 yıl olarak söylenmektedir. Yalnız Varlık şirketleri 2006 yılından beri hizmet verdikleri için ve kurulduklarından bu yana 20 yıl geçmediği için bu durumun doğru olduğunu söylemek doğru olmaz. Bu sebeple şu ana kadar hiçbir borcun zaman aşımına uğradığını görmemekteyiz. Her 5 senede bir başka bir varlık şirketine devredilerek borç güncellenmektedir. Bu yüzden bu borçtan kurtulmak için borcu anlaşarak ödemenizi öneririz.

Bu yazımızda sizlere Varlık şirketleri hakkında bilgiler verdir. Varlık şirketlerindeki borç ödenemezse ne olacağını söyledik. Eğer sizin de aklınıza takılan bir durum olursa aşağıdaki yorum kısmından yorum bırakabilir ve sormak istediklerinizi sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası İhtiyaç Kredisi 2021 isimli konumuzu da okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Varlık Yönetimi Şirketleri hakında detayı bilgiyi BDDK sitesinden öğrenebilirsiniz : https://www.bddk.org.tr/Kurulus/Liste/82

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir